אופטימיות היתר של דירקטוריון טבע הגיעה עד למטבע של ונצואלה

demo-attachment-69-circle

האם החברה הציגה הכנסות ורווחים גבוהים מדי למשקיעים?

ההידרדרות במצב הפוליטי והכלכלי בוונצואלה דרשה מדירקטוריון טבע להפעיל שיקול דעת קריטי, לצורך קביעת ערך המטבע המקומי – הבוליבר.

התוצאות היו שימוש בערך גבוה בהרבה מזה שקבעו חברות פארמה אחרות.

דו"חות הרבעון השני של טבע שפורסמו בשבוע שעבר היו הקש ששבר את גב הגמל. הם גרמו לאובדן אמון מבחינת שוק ההון, הרבה מעבר להשפעה הישירה של ההפסד שהם חשפו. את הכותרות תפס הפסד מירידת הערך של כ–6 מיליארד דולר בגין המוניטין של הפעילות הגנרית בארה"ב — עקב החשש שזה רק סימן לבאות, במיוחד על רקע רכישת אקטביס ושאלת נאותות הטיפול של טבע בירידת ערך מוניטין.

נושא נוסף, פעוט לכאורה, שהתחדד בדו"חות הרבעון השני, הוא שאלת ההתייחסות החשבונאית של טבע לפעילות המהותית שלה בוונצואלה, על רקע המשבר הכלכלי שבו המדינה נמצאת בשנים האחרונות. בשורה התחתונה, ביחס לחברות הפארמה הגדולות האחרות, טבע דחתה את ההשלכות של נפילת המטבע הוונצואלי — הבוליבר, עד כדי נטרולן המלא. הדברים קיבלו משנה תוקף בשבוע האחרון, נוכח הכאוס הפוליטי והכלכלי בוונצואלה בעקבות משבר הנפט עם ארה"ב ויציאתה מהסכם הסחר של דרום אמריקה.

ממשלת ונצואלה מפרסמת כיום שני סוגי שערי חליפין רשמיים: שער ה–DIPRO, שהיה בסוף 2016 ובסוף יוני 2017 10 בוליבר לדולר (והחליף את שער ה–CENCOEX במארס 2016, שהיה 6.3); ושער ה–DICOM התנודתי, שהיה בסוף 2016 כ–650 בוליבר לדולר. נכון לסוף יוני 2017 שער ה–DICOM היה 2,640, כשבשוק השחור קפץ השער ל–7,780.

 

 

לקריאת המאמר המלא –

Shopping Basket

הרשמה לאתר

התחברות לאתר

עדיין לא נרשמת?