זרקור על מניה: רציו פטרוליום

demo-attachment-69-circle

האם ביצוע הערכת שווי לפני ההנפקה היה מונע מהחברה להיסחר מתחת לשווי המזומנים שיש בקופתה?

צוות אתר ספונסר פנה למנכ"ל החברה מר איתי רפאל עם 5 שאלות וקיבל 5 תשובות.

אילו התפתחויות צפויות בתקופה הקרובה בנכסים של רציו פטרוליום?

תשובה: לרציו פטרוליום 7 נכסי אקספלורציה שנבחרו בקפידה המתפרשים על שטח כולל המקביל לכמעט 80 רישיונות חיפוש ימיים בישראל. באגן גיאנה סורינאם שהוא אחד מהאגנים המבוקשים ביותר כיום בעולם אנו פעילים באמצעות שני נכסים – בגיאנה, בלוק Kaeiteur, בו אנו שותפים יחד עם אקסון מוביל והס (גם היא חברה אמריקאית יחסית גדולה) הנמצאת בתהליכי אישור לכניסה לבלוק. הבלוק שלנו גובל בבלוק בו נמצאו לאחרונה 5 תגליות ענק בהיקף של מעל ל- 2.5 מיליארד חביות. לפני כחודש הסתיים סקר סייסמי D3 בבלוק שלנו, זהו סקר על שטח עצום של 5,750 קמ"ר, כשבעלותו כמו גם בכל יתר ההוצאות בבלוק, נושאת אקסון.

הצוותים של אקסון ושלנו עובדים בימים אלו במרץ על עיבוד הנתונים ופענוח ראשוני שלהם ואנו מקווים להתחיל ולראות תוצרים במהלך 2018 אשר בהמשך עשויים להוביל לפרוספקטים אפשריים בבלוק. בנוסף, אקסון ממשיכה את קמפיין הקידוחים המאסיבי שלה באגן (לפני פחות משבועיים דיווחה אקסון על תגלית בקידוח האחרון – חמישית במספר) וכל תגלית נוספת מוסיפה עוד ועוד עניין וכמובן מידע נוסף. כמו-כן, לפי דיווחים בתקשורת, אקסון אמורה לקדוח בקרוב פרוספקט מאד מעניין (Ranger) אשר לפי המפות שאקסון מפרסמת נושק ממש לבלוק שלנו. בלוק נוסף של רציו פטרוליום באגן נמצא בסורינאם, בלוק 47, שם אנו שותפים יחד עם טולו אויל. טולו משמשת גם כמפעילה בבלוק 54 הסמוך שם היא שותפה עם נובל אנרג’י וסטאטויל.

בסוף השבוע פורסם כי קידוח האקספלורציה שבוצע שם נמצא יבש. יהיה מעניין להבין את תוצאות הקידוח הזה וללמוד מהן על הבלוק שלנו שנמצא עמוק יותר. בנוסף, בים הצפוני בשטח הסמוך לשטח בו מתוכנן הקידוח השני שלנו, על-פי פרסומים מתחיל קידוח המבוצע ע"י חברת אפאצ’י (גם כן חברה אמריקאית גדולה מאוד השותפה בבלוק שלנו בים הצפוני) ולתוצאותיו עשויות להיות השפעות על הבלוק שלנו. נזכיר גם שבמלטה אנו נמצאים בשלב העיבוד של הסקר הסייסמי D3 שביצענו והצוות שלנו החל כבר בפיענוח ראשוני של הנתונים. ככל שלא יהיו עיכובים אנו מקווים כי במהלך השנה הקרובה נקבל אינדיקציות מהנתונים שנאספו ונפעל לאתר פרוספקטים אפשריים לקידוח.

בתקופה הקרובה צפויים אם כן לא מעט אירועים בשטחים שלנו ועל-פי פרסומים גם בשטחים סמוכים – לאירועים בשטחים אלו עשוית להיות השפעות גיאולוגיות ומסחריות גם על השטחים שלנו.

רציו פטרוליום נסחרת היום בערך סביב המזומן שיש בקופתה. לפי התמחור הזה אף אחד מהנכסים של רציו פטרוליום לא ממש מקבל שווי, כיצד אתה מסביר את זה?

תשובה: זו שאלה בהחלט מעניינת אני מניח שאחת הסיבות לכך היא האופן שבה בוצעה ההנפקה של רציו פטרוליום. כבר במועד ההנפקה היו לנו ארבעה נכסים, ובכללם הנכס בגיאנה שהיה כבר לאחר תגליות ענק בשטח הסמוך ולאחר שנחתם ההסכם עם אקסון. למרות זאת, ההנפקה התבצעה ללא שווי, ולמעשה הנפקנו את המזומן שגויס (בניכוי עלויות יחסית זניחות של כ- 2 מיליון דולר). יכולנו כמובן לקבל הערכות שווי לנכסים לצורך ההנפקה ובכל זאת בחרנו שלא לעשות זאת מתוך תפישה לפיה השוק יבין כיצד לתמחר נכון את שווי הנכסים. השוק כנראה עדיין לא הפנים את המהלך הזה. בוא נסתכל לרגע על הנכסים שמעבר למזומן שבקופה – יש כמובן את הנכס בגיאנה – הסקר הסייסמי שהתבצע זה עתה הוא פרויקט המסתכם בעלות כוללת של עשרות מיליוני דולרים. נזכיר שחלקנו ברישיון הוא 25% ואקסון, שאי אפשר להאשים אותה שאינה יודעת מה היא עושה, משלמת גם את חלקה של רציו פטרוליום בכל ההוצאות בבלוק. אגב, איתן אייזנברג, אבי תגלית לויתן ומי שאיתר את השטח בגיאנה עוד לפני התגליות של אקסון, מסביר לי כל הזמן שעצם הפנייה של אקסון אלינו ולאחריה כמובן הצטרפותה לבלוק שלנו, זה נכס משמעותי בפני עצמו. אולי עוד מילה על גיאנה בהקשר הזה כדי להמחיש כמה עניין מושך האזור – לאחרונה פורסם כי אחת החברות המחזיקה בבלוק הסמוך גם כן לבלוק של אקסון חתמה על הסכם אופציה עם טוטאל (ענקית האנרגיה הצרפתית) על הצטרפותה של טוטאל לבלוק, הבלוק הזה נמצא מבחינת תכנית העבודה במצב דומה לבלוק שלנו (גם שם הסתיים ממש עכשיו סקר D3 אך קטן משמעותית מזה שביצעה אקסון אצלנו). גודלו של הבלוק הוא בערך 13% מהגודל של הבלוק שלנו ובהתאם לאותו פרסום העסקה משקפת לבלוק הזה שווי של כ- 50 מיליון דולר.

אנחנו כמובן מאמינים גם בפוטנציאל של הנכסים האחרים שלנו – בסורינאם, מלטה, אירלנד, פיליפינים ובים הצפוני שם אני מזכיר שאנו שותפים ברישיון שעל-פי דוח המשאבים של RPS, חברה בלתי תלויה שהיא גם אחת מהחברות הבינלאומיות הגדולות בעולם בתחום הוערך היקף המשאבים ברישיון בכ- 23 מיליון חביות עם סיכויי הצלחה הנעים בטווח של 45%-90%, זהו אותו הרישיון שבסמוך אליו מתחיל הקידוח עליו דיברתי קודם.

לקריאת המאמר המלא –

Shopping Basket

הרשמה לאתר

התחברות לאתר

עדיין לא נרשמת?