כאב הראש של משקיעי טבע קיבל זריקת עידוד דווקא מהמתחרה

demo-attachment-69-circle

כיצד תחזיות חיוביות לגבי תרופה מתחרה משפיעות לטובה על הערכות השווי של טבע ותרופת המקור החדשה שהיא מפתחת?

האם ציפיות המשקיעים מתרופת המיגרנה של טבע שנמצאת בשלבי אישור מתקדמים של ה־FDA, הפיחו רוח חיים במניה של ענקית התרופות? מניית טבע המשיכה אתמול בתל אביב את הזינוק שרשמה בוול סטריט ביום שישי האחרון, ועלתה ב־5.77%, לאחר שבסוף השבוע זינקה בבורסה האמריקאית ב־5.6%.

לפי גורמים העוקבים מקרוב אחר החברה, התרופה היא כנראה הסיבה. ב־18 במאי ספגה החברה מכה, כשהמתחרה אמג'ן קיבלה את אישור ה־FDA לתרופה שלה למיגרנה – תחום שטבע, וכמוה גם חברות אחרות, מנסות להיכנס אליו עם מוצרים משלהן. ההשקה של אמג'ן צפויה למנוע מטבע ליהנות מהרווחיות המשופרת שנובעת מכניסה ראשונית לשוק.

עם זאת, התרופה שמפתחת טבע – הפרמאנזומאב (Fremanezumab) — היא תרופה אינובטיבית. כלומר לא מדובר בעוד גרסת העתק גנרית, אלא בפיתוח מולקולה חדשה. כמו כן, התרופה שמפתחת טבע, שאותה מנהל קאר שולץ, היא מניעתית. בכך היא עשויה לשנות את כללי המשחק בתחום. פוטנציאל השוק שלה הוערך עד כה בהכנסות של כמיליארד דולר בשנה לטבע מ־2022.

במידה שהתרופה תקבל את האישור המיוחל, שהחלטה לגביו נדחתה על ידי ה־FDA ל־16 בספטמבר, הרי שאפשר להבין מה מסעיר את המשקיעים. אפשר להעריך בזהירות את קווי הדמיון המסוימים לקופקסון. גם זו היתה תרופת מקור של טבע, שכשנכנסה לשוק הטיפול בטרשת הנפוצה היא הציעה פתרון שהגדיל אותו, ונהפכה במהירות למכרה זהב לחברה, שכן היא לא אובחנה לפני כן כי לא היה לה טיפול.

לפי אותן הערכות, הופצו בוול סטריט ביום שישי נתונים פנימיים של קצב המכירות הראשוני של התרופה החדשה של אמג'ן, האיימו־ויג (Aimovig). לפי אותם נתונים, קצב המכירות עשוי להעיד על חדירה גבוהה מהצפוי. אמג'ן שיווקה את הטיפול במחיר של 7,000-6,000 דולר בשנה – נמוך מהתחזיות, וברוח השינוי בתמחור שמוביל הממשל בארה"ב. האנליסטים העריכו בתחילה שאמג'ן תשווק אותו בעלות של כ־10,000 דולר לשנה.

על פי הערכות בשוק, אם התרופה של אמג'ן תוכיח ששוק התרופות למיגרנה בארה"ב גדול בהרבה מהתחזיות, הרי שדי בכך כדי לעורר ציפיות מטבע. ב־2017 העריכו אנליסטים את השוק בארה"ב ב־10-8 מיליארד דולר בשנה, אך ייתכן שבקרוב יהיה צורך לעדכן זאת.

מיגרנה היא מחלה שממנה סובלים כמיליארד איש בעולם מדי שנה. 90% לוקים במיגרנות ארעיות, שמשמעותן התקפי כאבי ראש של 14 יום ומטה בשנה, ו־10% במיגרנות כרוניות. זו המחלה השלישית בשכיחותה בעולם, והשישית הכי מגבילה את הלוקים בה. בחודשים האחרונים רווחו בשוק הציפיות כי התרופה שמפתחת טבע נגד מיגרנה, ועימה התרופה שהיא מפתחת לטיפול בדיסקינזיה (הפרעת תנועה הנגרמת עקב נטילת תרופות למחלות נפש או למחלות בדרכי העיכול), ייהפכו למנועי צמיחה של החברה.

לקריאת המאמר המלא –

Shopping Basket

הרשמה לאתר

התחברות לאתר

עדיין לא נרשמת?