מאמר של ניו יורק טיימס בדה מרקר: 'דרופבוקס יוצאת להנפקה – עדרים של חדי קרן נושאים עיניהם'

demo-attachment-69-circle

האם דרופבוקס תצליח לגייס חצי מיליארד דולר בבורסה ?

בעמק הסיליקון ובוול סטריט, משחק הניחושים הפופולרי הוא מי תהיה חברת הסטארט־אפ הטכנולוגית הבאה שתצא להנפקה ראשונה לציבור. ביום שישי הגיעה תשובה: דרופבוקס, חברת אחסון הקבצים, שקיבלה הערכת שווי של 10 מיליארד דולר כחברה פרטית, הגישה בקשה לגייס עד 500 מיליון דולר בהנפקה ראשונה לציבור.

רופבוקס אינה נחשבת לחברה זוהרת, כמו מפעילת אפליקציית הזמנת המוניות אובר או שירות הסטרימינג ספוטיפיי, ששתיהן עשויות גם הן לצאת להנפקה. ואולם, דרופבוקס בכל זאת נחשבת לחד קרן — הכינוי לחברות סטארט־אפ ששוויין בשוק הפרטי יותר ממיליארד דולר. מה סיכויי ההצלחה של דרופבוקס בשוק הציבורי, וכיצד תשפיע הצלחה על חברות אחרות?

דרופבוקס יוצאת לשוק בעקבותיהן של חברות אחרות שזכו להערכות שווי גבוהות אך דעכו בבורסות. מניות סנאפ, המפעילה של אפליקציית סנאפצ'ט, זינקו בהנפקה הראשונה במארס 2017, אך התקשו להישאר מעל מחיר ההנפקה — 17 דולר למניה. ביום שישי הן נסגרו ב–17.45 דולר. חברת משלוחי הארוחות בלו אפרון, שיצאה לבורסה בהנפקה במחיר של 10 דולר למניה ביוני, נסחרת עכשיו קצת מעל 3 דולרים למניה.

למרות זאת, שוק ההנפקות הראשונות לציבור התחיל את השנה יפה: 34 חברות גייסו 11.87 מיליארד דולר, לפי נתוני חברת המחקר דילוג'יק. ההצלחה מתבלטת לנוכח הטלטלות בשוק בחודש שעבר, שהפילו את מדד s&p 500 ביותר מ–10% בשלהי ינואר.

מספר החברות הפרטיות ששוויין יותר ממיליארד דולר הוא 228 כיום לעומת 197 במאי שעבר, לפי חברת המחקר CB אינסייטס. "דרופבוקס הולכת להיות אבן דרך", אמר מאט קנדי, אנליסט בחברת המחקר רנסנס קפיטל.

גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס ודויטשה בנק יהיו בין חתמי הנפקת דרופבוקס. החברה הוקמה ב–2007 על ידי דרו יוסטון ואראש פרדובסקי שהיו סטודנטים ב-MIT. הם קראו לה Evenflow, על שם השיר הידוע של פרל ג'אם. מטרתה של החברה היתה להקל על אנשים לגשת למידע הדיגיטלי שלהם, כולל מסמכים ותמונות, מכל מכשיר, וכן לעדכן ולסנכרן את הקבצים הללו.

ב–2017 החברה הפסידה 112 מיליון דולר, לעומת 210 מיליון דולר ב–2016. הכנסותיה גדלו ל–1.11 מיליארד דולר מ–845 מיליון דולר. לא ברור אם תוכל ליהנות משווי שוק גבוה. חברה מתחרה בשם בוקס נסחרת בבורסה בשווי של 3.2 מיליארד דולר והכנסותיה השנתיות הן 400 מיליון דולר.

לקריאת המאמר המלא –

Shopping Basket

הרשמה לאתר

התחברות לאתר

עדיין לא נרשמת?