ראלי סוף שנה? היסטורית, התשואה הממוצעת של מדד ת"א 25 בחודשי דצמבר עמדה על כ- 2.2%

demo-attachment-69-circle

שווי הוגן: נתוני מדד ת"א 25 בשנים 2015-2000 מצביעים על תשואה חודשית ממוצעת של כ- 2.2% בחודשי דצמבר לעומת תשואה של כ- 2.6% בממוצע בחודשי נובמבר; בחודשי ינואר נרשמו הביצועים הגרועים ביותר בשנה, עם תשואה שלילית של כ- 1.9% בממוצע

ראלי סוף שנה הינו מיתוס נפוץ וחובק עולם בקרב סוחרים בשוק ההון ואף בישראל נראה כי הסוחרים מעדיפים להתכונן לתופעה מבעוד מועד ולרוב מקדימים לרכוש מניות בנובמבר. ממצאי בדיקה שנערכה במחלקת המחקר של חברת "שווי הוגן" המתמחה ביעוץ כלכלי, ניהול סיכונים פיננסיים והערכות שווי מקצועיות ובלתי תלויות, העלתה כי התנהלות מדד ת"א 25 בעבר מצביעה על תשואה גבוהה יותר וכן על סיכוי גבוה יותר לתשואה חיובית בחודשי נובמבר לעומת חודשי דצמבר. עוד עולה כי בשנים הבודדות בהן נרשמה תשואה שלילית בחודש נובמבר, נרשמה תשואה גבוהה יותר בכ- 6.5% בממוצע בחודשי דצמבר. כמו כן, לאורך השנים חודשי ינואר ויוני רשמו את הביצועים הגרועים ביותר בממוצע.

 

בחודש נובמבר הנוכחי מדד ת"א 25 איבד כ- 0.8% משוויו, תוצאה יחסית חלשה בהתחשב בכך שלאורך 16 השנים שנבדקו, נרשמה תשואה חיובית בכ- 69% מחודשי נובמבר, לעומת כ- 58% בכלל חודשי השנה, כאשר התשואה הממוצעת בחודשי נובמבר עמדה על כ- 2.6%. התשואה הממוצעת בחודשי דצמבר, מעט נמוכה יותר ועמדה על כ- 2.2%, עם תשואה חיובית בכ- 60% מחודשי דצמבר, אולם לאורך השנים שנבדקו, בארבע השנים הבודדות בהן נרשמה תשואה שלילית בחודש נובמבר עם תשואה שלילית ממוצעת של כ- 4.7%, בחודשי דצמבר באותן שנים נרשמה תשואה ממוצעת חיובית של כ- 1.8%.

החודשים הגרועים ביותר מבחינה סטטיסטית, הינם החודשים ינואר ויוני. בחודשי ינואר, נרשמה תשואה שלילית ממוצעת בשיעור של כ- 1.9% והנמוכה ביותר בשנה, עם שכיחות של כ- 62% לתשואה שלילית. בחודשי יוני, נרשמה תשואה שלילית בשיעור של כ- 1.6%, עם השכיחות הגבוהה ביותר של כ- 75% לתשואה שלילית. לעומת זאת, בחודשים העוקבים – פברואר ויולי, נרשמה השכיחות הגבוהה ביותר של כ- 75% לתשואה חיובית, עם תשואה ממוצעת בשיעור של כ- 2% וכ- 1.5% בהתאמה.

 

לדברי רו"ח אלי אלעל, מנכ"ל שווי הוגן: "אמנם נתוני העבר לא בהכרח מצביעים על תוצאות העתיד, אולם הממצאים עד כה עולים בקנה אחד עם המיתוס סביב תופעת ראלי סוף שנה, והתוצאות מרמזות כי שיקולי סוף שנה כגון, שיקולי מס, בונוסים ותשואות יעד של תיקי ההשקעות, יתכן ומובילים לעיתים את המשקיעים להזרים ביקוש גבוה למניות המדד בסוף השנה הקלנדרית".

לקריאת המאמר המלא –

Shopping Basket

הרשמה לאתר

התחברות לאתר

עדיין לא נרשמת?