זכויות יוצרים


demo-attachment-69-circle
מאת ד"ר אלי אלעל, ASA

זכויות יוצרים מגינות על יצירות מקוריות של מחברים, כגון ספרים, מוסיקה וקוד תוכנה. הם יכולים להוסיף לשווי התאגיד על ידי יצירת הכנסות באמצעות מכירות, דמי רישוי או תמלוגים.

זכויות יוצרים מעניקות ליוצר את הזכות הבלעדית להשתמש, להפיץ ולמכור את יצירותיו לתקופה מוגדרת. למשל סדרת "הארי פוטר" של ג'יי קיי רולינג- זכויות היוצרים על ספרים אלה אפשרו לרולינג ולמו"לים שלה ליהנות באופן בלעדי מהמכירות ומהיצירות האחרות שנגזרות ונובעות מהם, הכוללות סרטים, מרצ'נדייז ואטרקציות בפארק השעשועים. קניין רוחני זה לא רק הניע את הכנסות זיכיון "הארי פוטר" לעבור את עשרות מיליארדי הדולרים, אלא גם היה גורם משמעותי בשווי של התאגידים המעורבים.

זכויות יוצרים הן הכרה חוקית בבעלות ו/או בזכות לעשות שימוש בנכס שנוצר על ידי יוצר. לדוגמה, נשקול את ההכנסות שנוצרו על ידי היצירה הספרותית הקשורה בדמות הארי פוטר. הסדרה בת שבעת הספרים, המוגנת בזכויות יוצרים על ידי הסופרת ג'יי קיי רולינג, נמכרה ביותר מ-500 מיליון עותקים ברחבי העולם, עם הכנסות של מיליארדים. זה אפילו לא לוקח בחשבון את ההכנסה הנוספת מעיבודים קולנועיים, מרצ'נדייז (כמו בובות וצעצועים) ואטרקציות בפארקי שעשועים- שכולם אפשריים בזכות הגנת זכויות היוצרים של היצירות המקוריות.

זכויות יוצרים מאפשרות לחברה זכויות בלעדיות להשתמש ולהפיץ יצירה מקורית של מחבר. דוגמה לכך היא חברת וולט דיסני, שבבעלותה זכויות יוצרים למספר עצום של סרטים, תוכניות טלוויזיה ושירים. נכון לשנת 2022, הספרייה של דיסני מכילה אלפי פרקים של סדרות טלוויזיה וסרטים. אוצר עשיר זה של יצירות המוגנות בזכויות יוצרים, יחד עם רשת הפצה חזקה, תורמים משמעותית להערכת השווי של דיסני, שעמדה על כ-160 מיליארד דולר נכון למחצית 2023.

אלי אלעל - שווי הוגן
ד"ר אלי אלעל הכותב הוא יו"ר ומנכ"ל קבוצת שווי הוגן, מוסמך כמעריך שווי בכיר (ASA) על ידי הלשכה האמריקאית למעריכי שווי.
Shopping Basket

הרשמה לאתר

התחברות לאתר

עדיין לא נרשמת?